2.9.12

Anneanne Günleri

Raporlarda Nemo'nun annesiyle kalmak istediği, babasına çok öfkeli olduğu, kesinlikle onunla ve babaannesiyle kalmak istemediği, annesiyle kalamayacaksa anneannesiyle de kalabileceği, yurtta kalmasının ise çok sakıncalı olduğu açıkça belli oldu. Bunun üzerine hakim Nemo'nun devlet bakımında kalmasına ve anneannesinin koruyucu aile olarak atanmasına karar verdi. nasıl mantık ama...
Anneannenin koruyucu aile işlemleri 1-2 ay süreceği için izinli olarak yanına çıkmasına izin verdiler. Nemo'nun keyfi yerinde. Koruyucu aile uygulamasında çocuğun öz anne-baba ile sadece koruyucu aile psikoloğunun önünde görüşmesine izin var. Hakim anne ve babayla görüşmesine ilişkin bir karar vermemiş olduğundan bizim için de bu standart uygulama geçerli. Annemi tembihlediler, çocuk size emanet, kimseye bırakmayacaksınız, anne veya babayla görüştürmeyeceksiniz diye. Yurttan annemin evine bile taksiyle gittiler, ben götürmedim. O zamandan beri ne götürdüysem, annem apartmanın önüne indi, ben arabadan bile inmedim. Hemen annemin evine internet bağlattım, evden giysi, ağız armonikası, dürbünü vs götürdüm; artık ne yemek yaparsam birazını da onlara bölüp bırakıyorum, yine annemi aşağı çağırarak tabii. Romen usulü mititei köfte, etli bezelye yemeği, domatesli arnavut böreği, bolonez sos vs. (İlk el açması böreğimi de böylece yapmış oldum) Arada Nemo arayıp isteyince eve iskender göndertiyorum. Annem raporda da yazdıkları gibi yaşına göre çok dinç, ama uzun zamandır tek başına yaşamaktan herhalde, yemek yaptığında da pek tadı tuzu yok. Nemo'nun okuluna gidip müdürle konuştum; o da böylesi daha iyi dedi. Babası artık her öğlen okula gidip göremeyeceği için çocuk daha da rahat edecek. Tabii ben de bu arada göremiyorum ama telefon, işten google talk, evden facebook, hatta en son skype'tan görüntülü bağlantı bile kurduk. Annemin evinden, hatta oradaki odasından bile çıkmak istemiyor. Annemle gidip okuldan yeni forma aldılar. Yeni okul çantası (eskisinin dibi lime lime), kırtasiye malzemeleri, ders kitaplarını ben aldım, bırakacağım. Gerçi bu hafta annemle birlikte ablamlara gidiyorlar, okullar açılmadan birkaç gün hava değişimi iyi gelir diye. Açıkçası ben de çok sıkıldım bu yaz, hazır onlar yokken ben de bir arkadaşımın evine Bodrum'a gideceğim. Hoş, onların burada olup olmaması bir şey değiştirmiyor, sadece psikolojik; belki biraz da bir şeye ihtiyaçları olursa alıp bırakma gibi işleri yapabiliyorum diye. İşte böyle...
Hadi geçmişi bilmeyenler, beni tanımayanlar, Mammut'un geçmişte yaptıklarını bilmeyenler neyse, ama bu blogu takip edip de, "baba bir yandan, anne bir yandan çekiyor, olan çocuğa oluyor, iki koca insan anlaşamaz mı" gibi yorumları görünce... hiçbir şeye, hiç kimseye kızmaya değmez diye düşünüyorum.
Ben bu hem çocuklu, hem çocuksuz yaşamın çok kötü varyasyonlarına aşinayım, bu ne ki...
Hatta yaz boyunca ihmal ettiğim işlerime konsantre olmak için, vicdan azabı çekmeden ofisten geç çıkmak için uygun bir model bile sayılır. (Dory yerine Polyanna'ya atıfta bulunarak Poly mi deseydim kendime acaba?)

15 yorum:

Zamandan Sızan dedi ki...

Nemonun anneannede olmasi harika bir gelisim.. kolayliklar ve sabirlar diliyorum..

Çocuk gibi dedi ki...

Nemo' nun oradan çıktığını öğrendiğime çok sevindim :)

şule dedi ki...

"inşallah iyi bir haber alırım" diye dua ederek açıyorum blogu herseferinde. neyse ki bu seferki yazı "buna da şükür" dedirtecek cinsten. sizin yanınızda değil ve keşke olsaydı tabi ama anneannesinin yanında da mutlu ve huzurludur eminim. en önemlisi böyleylen sizin içiniz rahattır. bodrum tatili süper fikir, biraz şarj olmak iyi gelecektir :) dilerim herşey en kısa zamanda çoktan olması gerektiği gibi düzene girer ve nemoya kavuşursunuz. tabi o da size :) sevgiler

hulyalar dedi ki...

guzel haber icin bende habire gelip gidiyordum,sevindim.
Dedigin gibi yorumlara takip uzulmiycek kadar baska uzuntuler gecirdin,hayat..

Bezen Hindistan dedi ki...

Neyse ki anneannesinde kalacak bu arada, sevindim. Ama karsi taraf simdi ne yapacak acep diye korkmadan edemiyorum. Bence sana mammut gibi dusunebilen bir avukat lazim, seninkiler fazla efendi gibi gorunuyor yazdiklarindan. Kafasi onun gibi calisacak ki hamlelerine hazirlikli olsun. Sevgiler

enne dedi ki...

Anneannesinin yanında kalmak Nemoya iyi gelir, özellikle de kendisinin isteği (senin yanında kalamıyorsa tabii) olduğu için. Biliyorum ki en sonunda birarada olacaksınız, Nemo şimdilik sevdiklerinden birinin yanında, tüm sevdikleri ile beraber olmasına az kaldı.

Mavi Balon dedi ki...

oh be rahatladım ha mammutun yanı ha bakımevi fark yoktu..şimdi anneannesinin yanında olması dünyanın en güzel olayı..gözünüz aydın olsun inşallah

naime123 dedi ki...

Dory'cigim,
Bagdat Cafe'yi pek ihmal eder oldun :) Oysa, biz sizi ve Nemo'yu gercekten merak ediyoruz. Umarim hersey yolundadir. Bizi habersiz birakma lutfen.
Naime.

naime123 dedi ki...

Dory'cigim,
Bagdat Cafe'yi pek ihmal eder oldun :) Oysa, biz sizi ve Nemo'yu gercekten merak ediyoruz. Umarim hersey yolundadir. Bizi habersiz birakma lutfen.
Naime.

Cumartesi Okulu 2012-2013 dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Delfina ; dedi ki...

Dorycim,yazılarından mahrum bırakma bizleri..

Sevgiler...

Yasemin Yucel dedi ki...

ben 2003 ten beri seni takip ediyordum dory.Birkaç yıldır yaşam kaygısı ,seyrekleşen yazıların vs.. derken ara vermiştim .Bugün aklıma geldin bir bakayım ne yapmış, herşey çözülmüştür derken okuduklarım karşısında şoka uğradım.Şu anda günüm berbat geçiyor.Nelerle uğraşmışsın bu süreçte.Neyseki ananenin yanında olması pozitif yönde çok büyük bir adım.Emin ol ki ananeden sonraki basamak sen olacaksın.
İnşallah en kısa zamanda herşey yoluna girer.Çok mücadele ettin ve bunu hakediyorsun.Bu adamınki artık sadece seni acıtma hırsı olmuş,Teoman'ın umrunda olmadığı besbelli.Alıp da ne yapacak onu da anlamış değilim.Seninle büyük bir sorunu var.Umarım zararsız şekilde kurtulacaksın bu illet adamdan ve oğlunla kocanla çok sakin huzurlu günler yaşayacaksın.
Sevgiler...
Yasemin

Fulya dedi ki...

Bayagi bir zamandir ugramamistim. son uc postu yeni okudum. ozellikle yurt kismina cok uzuldum. ben gonullu giderdim lisedeyken, nasil yerler nasil cocuklar oldugunu biliyorum, ve cok da uzulurum. ama nemonun olmasi gereken yer degil. boyle bir tecrubesi olmamasini dilerdim. neyseki gecmis. bundan sonra umarim mamutta biraz dikkatli davranir. ondan iyi hicbirsey beklememekle beraber, yine de umuyorum iste. simdi yazmadigin zaman zarfinda iyi gelismeler oldugunu umid ederim.
sevgilerimle
Fulya (fullytopia)

Fulya dedi ki...

Bayagi bir zamandir ugramamistim. son uc postu yeni okudum. ozellikle yurt kismina cok uzuldum. ben gonullu giderdim lisedeyken, nasil yerler nasil cocuklar oldugunu biliyorum, ve cok da uzulurum. ama nemonun olmasi gereken yer degil. boyle bir tecrubesi olmamasini dilerdim. neyseki gecmis. bundan sonra umarim mamutta biraz dikkatli davranir. ondan iyi hicbirsey beklememekle beraber, yine de umuyorum iste. simdi yazmadigin zaman zarfinda iyi gelismeler oldugunu umid ederim.
sevgilerimle
Fulya

Senay dedi ki...

Bu postu okudum gerisini okuyamayacağım, ben bir araya geldiğiniz mutlu günlerinizde kalmıştım....
Ben de boşanmaya çalışıyorum, yurt dışında yaşıyoruz ama dava Türkiye de. Burada da geçiçi davalar açıldı ayrı yaşadığımız 1 yıl içinde 4 dava ve 8 avukat olmuş hayatımızda. Sizi şimdi önceden çok daha iyi anlıyorum. İki kişi arasında geçen olaylarda insanların bilip bilmeden ahkam kesmelerine şimdiden alıştım. İnanın kasıldım kaldım daha fazla yazamayacağım ama kendinize iyi bakın. Sevgiyle kalın...