16.4.09

Bir Ayın Ardından

Kaç zamandır bir şeyler yazayım diyorum ama bilgisayarı kucağıma aldığımda başka şeylere dalıveriyorum... Sonra bugün bir baktım, neredeyse bir ay olacakmış. Son yazdığımdan bu yana neler oldu toparlayayım bari.
Diyet ve yürüyüş motivasyonum kaçtı; yarım yamalak yapıyorum; o zaman da yerimde sayıyorum ve sıkılıyorum.
Tiroidimdeki nodülü ultrasonla kontrol ettirdim, küçülmüş. Hem küçüldüğü için, hem de yapısı itibariyle biyopsiyi haketmiyormuş.
Salona perde modeli arıyorum. Hatta geçen hafta bir öğlen kaçamağı yapıp Sultanhamamı'na gittik. Elbette karar veremedim ama aklımda iyice şekillendi. Bence tek yakışacak model katlamalı, ama herkes çok zor kullanıldığını, ilk yıkamada bozulduğunu, bir daha asla düzgün takılamadığını söylüyor. Sanırım ben de deneyip boyumun ölçüsünü alacağım. Ya da açık renk ahşap stor yanına fon. Aşağı yukarı aşağıdakiler gibi yani.
Bu arada dört haftasonu geçti, Nemo iki kez daha geldi gitti. Süzmebal da artık Nemo geldiğinde gelip diğer haftasonu gelmiyor. Hoş zaten Cumartesi 12-14 arası İngilizce hocası geldiği için Shrek onu evine bırakıp sonra alıyor. Nemo yokken Cuma akşamı okul çıkışı gelse, Cumartesi ders için bırakıp almayacak, ama çocuk hiç gelmeyeyim deyince babası bozuluyor ama zorlamıyor tabii.
Bu hafta o ders için annesinin evindeyken biz de Nemo'yla çıkıp saçlarını kestirdik. Sonra gidip Süzmebal'ı aldık. İlk kez evinden ben alıyorum; aşağıda bekledim, babası aradı, o da aşağı indi. Sonra iki çocuğu sinemaya götürdüm, Canavarlar Yaratıklara Karşı'yı seyrettik üçümüz. Nemo biriken harçlıklarıyla İnika Kalesi'ni almak istiyor, bunun için de Akmerkez'e uğramamız gerekiyordu. Ama o zaman evde oyun oynamaya vakit kalmayacak, zaten legoyu yapmaya da vakit yetmeyecek, evde film de seyretmek isteyeceksiniz, Lego Star Wars Wii oyunu da var, en iyisi ben size burada istediğiniz bir oyuncağı alayım, inika kalesini hafta içi ben gider alırım, haftasonu geldiğinde evde hazır bulursun dedim. Birkaç saniye düşündü, "dünyanın en zeki annesi benim annem!" dedi yüzü ışıyarak. Süzmebal ışın kılıcı, Nemo örümcek droid seçti; alıp eve döndük.
İki sefer önce Almanca performans ödevi vardı; sınıftaki nesnelerin resimleri çizilecek veya bir yerden kesilip yapıştırılacak, yanlarına isimlei yazılacakmış. Shrek o aralar printeri muayenehanesine götürdüğü için kesip yapıştıracak resim bulmak mümkün olmadı; ben de oturup çizdim, yanlarına isimlerini yazması için boşluklar bıraktım. Bu sefer gelirlen yolda anlattığına göre arkadaşları resmimi çok beğenmiş; önce bir yerden kesip yapıştırılmış sanmışlar, sonra gerçekten çizilmiş olduğunu görünce çok şaşırmışlar. Öyle gururla anlatıyor ki... Alihan'ın (en iyi arkadaşı) doğumgünüymüş; hediye olarak vermesi için bir süper savaş droidi ve yanında iki savaş droidinin resmini yapar mıymışım... Bunlar Star Wars etkileri; Bionicle merakı geçti, bu başladı... Akşam onlar evde film seyrederken ben de oturup resim yaptım. Ikea'dan alınmış A4 boyunda ham ahşap çerçeve de vardı evde. Yıllar önce Nemo'nun yaptığı resimleri duvara asmak için almıştım, çerçeveler kolisinde duruyordu hala. Nemo çok beğendi resmi. Hediye paketi yaptık, giderken yanına aldı.
Geçen hafta da oyuncak almaya gidelim istemişti; ben artık büyüdüğünü, özel günlerde, yani doğumgünü, karne, yılbaşı hediyeleri alabileceğimi söylemiştim. Shrek de beni desteklemek için "hem sonra oyuncak koyacak yer kalmayacak evde, daha büyük bir eve taşınmak zorunda kalacağız. Böyle olsun istemezsiniz, değil mi?" demişti. Bence bu gerekçe için biraz büyükler ama neyse... Tabii çok keyfi kaçtı Nemo'nun. Ertesi sabah ise diyor ki "biz akşam Süzmebal'la plan yaptık, Haziran'da ikimizin karne hediyesi, Temmuz'da da Süzmebal'ın doğumgünü var, yani tam üç büyük hediyemiz olacak. Ayrıca Süzmebal dedi ki, onun odasındaki raflarda yer varmış, oraya da koyabilirmişiz." Öyle neşeliydi ki bunları söylerken:) Düşünüp tartışıp plan yapmışlar...
Oğlumun aklını cinsel konularla dolduran arkadaşları da var artık. Çocuklardan biri biraz fazla erken gelişmişe benziyor, internette bu tip sitelere giriyormuş. Nemo ara ara "babamla seyrettiğimiz bir filmde s.. yapıyorlardı", "ben bir dergide gördüm, kadının şeyleri çıplaktı" gibi şeyler söylüyor. Ben de onun şifreli söylemeye çalıştığı şeyleri açık açık söyleyerek bunun tabu olmadığı, normal olduğu izlenimini bırakmaya çalışıyorum kendimce. Bu haftasonu da Shrek bilgisayarında bir şeylere bakıyorken Nemo kafasını uzatmış ve ekrana baktığı o birkaç saniye içinde yandaki "3 ayda 7 cm" diyen reklamı farketmiş; "ne 3 ayda 7 cm mi? ben doğal büyüsün isterim" demiş. İyi mi?
Hem benim, hem Shrek'in fotoğraf makinesi tamirde, o yüzden iyice renksizleşti yazılarım. Neyseki Shrek'in makinesi hazırmış, bugün alacak gelirken. Gerçi benimki kadar küçük, cebe sığan bir makine değil, sürekli yanımda dolaştıramıyorum ama yine de istediğimde çekebilecek olmak da yeter. Pazar günü Nemo'nun kısa saçlı halini cep telefonumla çektim ama dönüş yolunda olduğumuz için suratı asık.
Bu seferlik bu kadar...

3 yorum:

Çocuk gibi dedi ki...

Süzmebal ve Nemo' nun kafa kafaya verip, çözümler üretmesine bayıldım :)

Adsız dedi ki...

DORY sizden izin isteyerek çocuk gibiye seslenmek istiyorum.Çocuklar için yazdığınız kitap tavsiyeleri çok iyi oluyordu. bu imkanı yine bize verirseniz çok seviniriz.
Dory nemoya kısa zamanda kavuşmanızı ve sizinde yaptığınız güzel faaliyetleri yapacağınız daha çok zamana sahip olmanızı dilerim ayşe

Adsız dedi ki...

Özlemiştim dory yazılarını...seviyorum yaratıcı fikirlerini...
--CEREN--